A Moszkvában zajló világbajnok-jelölti verseny hatodik fordulójában az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand villámgyőzelmet aratott, 24 lépés után fogadhatta az orosz Peter Szvidler gratulációját. Az amerikai Fabiano Caruana újabb esélyt szalasztott el, az orosz Szergej Karjakin vezéráldozattal teremtett ellenesélyt, majd huszárjának beáldozásával szabadgyalogja kiegyenlített. Az örmény Levon Aronjan az amerikai Hikaru Nakamurára mért vereséget, holtversenyben vezet Karjakin társaságában, fél ponttal előzik meg Anandot. Hatodszor is remizett a holland Anish Giri, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov nagyot küzdött a fél pontért. A pénteki pihenőnap után szombaton játsszák az első kör utolsó fordulóját. A 420 ezer eurós összdíjazású viadal győztese lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója.

AnandSvidler1

A világbajnok-jelölti verseny eddigi legérdekesebb fordulójának játszmáit követhettük, villámgyors győzelem mellett vezéráldozatot, tisztáldozatot, gyalogáldozatot is láttunk, a gyengébben állók nagy elszántsággal próbálták védeni állásaikat. A játéknap az indiai exvilágbajnok gyors győzelmével kezdődött. Az első öt fordulóban jó játékot mutató orosz Peter Szvidler már a 24. lépés után feladásra kényszerült. Meglepte őt a hosszú elméleti változatban a 16.axb5 lépés, a Hb3 már vereségéhez vezetett, a torna doyenjének támadása átütött. Vishy Anand a győzelemmel a vezető duó mögött félpontos hátránnyal a harmadik helyen várhatja a folytatást.

CaruanaKarjakin

Nehéz pillanatokat élt át az éllovas orosz Szergej Karjakin. Az amerikai Fabiano Caruana remekül a felkészült a várt vezérindiai védelemre, előnybe került. Karjakin a legjobb esélynek vezérének leáldozását tartotta, nagy reményeket fűzött szabadgyalogjához. Caruana lebecsülte az orosz sakkozó tisztáldozatát, Karjakin döntetlenre mentette a játszmát.

AronianNakamura

Az örmény Levon Aronjan és az amerikai Hikaru Nakamura is a vezérindiai védelemben vívott elméleti párbajt. Aronjan kecsegtető pozíciót játszhatott, a bástyavégjátékot gyalogelőnnyel. Aronjan a partit követő értékeléskor a végjátékot nyerhetőnek vélte, Nakamura fegyelmezetlensége a gyorsabb nyeréshez segítette. Nakamura megérintette királyát, majd más lépést akart húzni, Aronjan a partit közelről követő főbírónál, az osztrák Stubenvollnál azonnal reklamált, az amerikai sakkozó sorsa megpecsételődött.

Caruanához hasonlóan a holland Anish Giri is hatodszor remizett. Eredeti nyitást láttunk, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov láthatóan formán kívül van. Giri előnybe került, de kedvező pozícióját, majd gyalogelőnyét nem tudta győzelemig fokozni!

A 6. forduló eredményei:
Viswanathan Anand (indiai, 2762) – Peter Szvidler (orosz, 2757) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 24)
Veszelin Topalov (bolgár, 2780) – Anish Giri (holland, 2793) döntetlen (Királyindiai védelem, 68)
Levon Aronjan (örmény, 2786) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2790) döntetlen (Vezérindiai védelem,
Fabiano Caruana (amerikai, 2794) – Szergej Karjakin (orosz, 2760) döntetlen (Vezérindiai védelem, 36)

A verseny állása:1-2. Levon Aronjan és Szergej Karjakin 4 pont